جواب من به نامه پراکنی سهراب رحیمی

چند روز پیش در فیس بوک خبری به نقل از سایت خبرگزاری ایسنا خواندم مبنی بر اینکه شاعر و مترجم محترم ساکن سوئد خانم آزیتا قهرمان موفق به دریافت جایزه‌ای به نام پرنس ویلهلم از انجمن قلم (پن) سوئد شده است. از آنجاییکه بیست و شش سال است که در کشور سوئد اقامت دارم و با جوایز ادبی اینجا آشنا هستم و می دانستم انجمن پن جایزه ای به این اسم ندارد تعجب کردم و حدس زدم که باید اشتباهی رخ داده باشد. انجمن پن- همانطور که در صفحه ی مربوط به جوایز در سایت رسمی آن آمده و در لینک زیر می بینید- دو جایزه بیشتر ندارد که یکی جایزه ی توخولسکی Tucholsky و دیگری جایزه ی بِرنش Bernspriset می باشد. اسامی دریافت کنندگان این دو جایزه هم (لینک در اینجا) علنی و برای همگان قابل رویت است. همان روز شاعر و خبرنگار مقیم بلژیک آقای محمد تنگستانی در صفحه فیس بوکشان متنی درمورد این خبر به اشتراک گذاشته بودند. ظاهرا ایشان از کانالی (که من نبودم) باخبر شده بودند که این خبر ایرادی دارد و خانم قهرمان یک بورسیه دریافت کرده اند و نه یک جایزه ی ادبی. من هم (چنانکه می توانید در اینجا رویت کنید) کامنت محترمانه ای پای یادداشت ایشان مبنی بر اینکه انجمن پن جایزه ای به این نام ندارد و باید اشتباهی پیش آمده باشد گذاشتم.
متاسفانه از طریق چند تن از دوستان باخبر شدم که همسر خانم آزیتا قهرمان، شاعر و مترجم ساکن سوئد آقای سهراب رحیمی در اقدامی غیردوستانه – با این فکر که این عملشان به گوش بنده نمی رسد و در نتیجه بی جواب می ماند – دست به نامه پراکنی علیه من زده اند و با نسبت دروغ دادن و افترا زدن به بنده، قصد توجیه اشتباه خودشان را – که این خبر را به ایسنا رسانده اند – داشته اند. متاسفانه ایشان با زیرزمینی کار کردن امکان دفاع از خود را از من سلب کرده اند، و علیرغم میلی باطنی ام – و با اینکه ترجیح می دهم وقتم را صرف کارهای مهم تری بکنم – ناچارم جواب ایشان را علنی و در صفحه خودم بدهم. البته امروز پیش از انتشار یادداشت حاضر، پیامی برای آقای سهراب رحیمی فرستادم و به ایشان فرصت دادم تا با یک معذرت خواهی در صفحه فیس بوکشان بابت اینکه مرا پیش این و آن بی اعتبار کرده اند به این مساله فیصله دهند. متاسفانه ایشان پاسخ دادند که حاضر به این کار نیستند و بجای آن گفتند که می توانند در صفحه ی آقای تنگستانی کامنت گذاشته و برای افرادی که پیام فرستاده اند ایمیل فرستاده و بابت کارهای نکرده ای که به من نسبت داده اند عذرخواهی کنند. کامنت پیشنهادی شان را برای من فرستادند و من هم آن را پذیرفتم. اما نیم ساعت بعد فیس بوک خود را غیرفعال نموده و برای من ایمیل زیر را فرستادند:
Sohrab Rahimi
ایشان با این حرکت خود راهی جز علنی کردن این ماجرا برای من باقی نگذاشتند.
اولا: آقای رحیمی زیر سوال برده شدن خبر جایزه ی همسرشان در صفحه ی آقای تنگستانی را کار بنده دانسته اند که این  مساله کذب محض است. من تنها پای مطلب آقای تنگستانی – که یک خبرنگار مستقل اند و طبعا حرفه شان به ایشان اجازه می دهد که درمورد صحت و سقم هر خبری که بخواهند تحقیق کنند – یک کامنت معمولی گذاشتم و آنچه در مورد جوایز انجمن پن می دانستم را گفتم. استفاده از آزادی بیان حق من است و لازم باشد سرم را هم در راه گفتن نظر و عقیده ام می دهم.
دوما: آقای رحیمی ادعا کرده اند که خانم الناز بغلانيان، منشی انجمن پن سوئد، در گفتگوی تلفنی با ايشان گفته که چیزی که به خانم قهرمان داده شده يك جايزه ی ادبی می باشد. باید بگویم که با وجود اینکه اصراری درمورد جایزه بودن یا نبودن این بورسیه ندارم و همیشه از موفقیت همه ی هموطنانم در سایر زمینه ها خوشحال شده و می شوم، این حرف ایشان صحت ندارد. زیرا افراد دیگری که با خانم الناز بغلانیان در این زمینه تماس گرفته اند، عکس این گفته را از ایشان شنیده اند. از علاقه مندان دعوت می کنم در لینکی که به این یادداشت ضمیمه شده، مصاحبه ی ضبط شده ی آقای محمد تنگستانی با خانم بغلانیان را بشنوند. خانم بغلانیان در این مصاحبه به صراحت جایزه بودن این بورسیه را ردّ می کنند. مصاحبه را می توانید در اینجا بشنوید. این را هم اضافه کنم که شماره ی تماس و نشانی الکترونیکی خانم بغلانيان در سایت انجمن پن موجود بوده و هر کسی که مایل باشد می تواند در این زمینه از ایشان – که ایرانی الاصل بوده و فارسی هم بلد هستند – پرس و جو کند. (لینک در اینجا)
سوما: آقای رحیمی در نامه ی خود بر جایزه بودن این بورسیه اصرار ورزیده و نوشته اند که برای گرفتن بورسيه يا كمك هزينه باید حتما بر اساس فرم خاصی تقاضا داد و اضافه کرده اند که اگر مخالفان این نظر راست می‌گویند يك نسخه از فرم تقاضای این بورسیه را رو کنند. باز هم با اینکه کندوکاو در این ماجرا برایم جذابیت ندارد، محض اطلاع ایشان باید بگویم که در اروپا و از جمله سوئد صدها و بلکه هزاران نهاد و بنیاد و سازمان و موسسه ی خیریه و حمایت کننده وجود دارد که سالانه به افراد مختلف از جمله نویسندگان بورسیه می دهد و برای دریافت همه ی این بورسیه ها لازم به درخواست فرستادن نیست. باز هم محض اطلاع ایشان باید بگویم که جایزه به وجه نقدی یا نشان افتخار یا امثال آن گفته می شود که بعد از انجام شدن و اتمام کاری بعنوان قدردانی به افراد اعطا می گردد درصورتی که بورسیه کمکی نقدی یا غیرنقدی ست که برای انجام کارهایی که شخص قرار است در آینده انجام دهد و تامین هزینه های ناشی از آن به او داده می شود. بورسیه یک امتیاز است و صد البته بدیهی ست که هنگام بورسیه دادن کارنامه ی افراد هم در نظر گرفته می شود. خانم آزیتا قهرمان شاعر شناخته ای هستند و فکر می کنم بورسیه ای که بدون تقاضای خود فرد اعطاء می شود از آنچنان وزن و اعتباری برخوردار هست که لازم نباشد آن را چیزی جز آنچه هست بنامیم. آیا انتظار زیادی ست که از آقای رحیمی به عنوان مترجم و شاعر و نویسنده و منتقد بخواهند که در استفاده از کلمات دقت بیشتری بخرج داده و هر چیزی را به نام واقعی و دقیق آن بخوانند؟ قطعا ایشان بعنوان مترجم و کسی که قریب به سه دهه است در سوئد زندگی کرده اند و فعالیت ادبی داشته اند تفاوت واژه ی جایزه Pris و بورسیه Stipendium را بهتر از هر کس دیگری درک می کنند. و جالب است که حتی در صفحه ی فیس بوک خودشان نیز بالای خبر به اشتراک گذاشته شده به سوئدی نوشته اند Stipendium . هرچند چند ساعت پیش عنوان فارسی خبر را در صفحه ی خودشان تغییر داده و جلوی کلمه ی جایزه داخل یک پرانتز نوشتند بورسیه ی ادبی. جوایز ادبی در سوئد همه شناخته شده و عمومی هستند. حال آنکه اگر در اینترنت بگردید هیچگونه اطلاعاتی درمورد «جایزه ی پرنس ویلهلم» به زبان سوئدی- حتی در سایت رسمی خود انجمن قلم (پن) – پیدا نمی کنید. جز صفحه ی زیر که اطلاعات بسیار مختصری درباره ی «صندوق بورسیه ی (فاند) پرنس ویلهلم به نویسندگان نیازمند» از جمله سال ثبت آن داده است. (لینک در اینجا)
چهارما: متاسفانه آقای رحیمی در تخریب من سنگ تمام گذاشته و نامه شان را با این جمله به پایان می برند: «این اولین باری نیست که ایشان (یعنی من) دست به چنین کاری میزنند. ده سال پيش وقتی‌ مريم هوله همين جايزه را برنده شد هم مانا آقايی كلی بر عليه مريم هوله فحاشی كرد و ادعا کرد که این جایزه فقط بورسیه است و جایزه نیست». ایشان در این مورد هم پا روی واقعیت گذاشته و از بی اطلاعی افراد خارج از سوئد استفاده کرده و هر سخن نادرستی که میلشان کشیده بر زبان رانده اند. نکته ی اولی که باید بگویم این است که شاعر محترم خانم مریم هوله برنده ی جایزه ی پن نشده اند و اگر هم من زمانی گفته باشم که ایشان بورسیه ی ادبی گرفته اند و نه جایزه حرف بیراهی نزده ام. ایشان بعنوان نویسنده ی شهر آزاد استکهلم fristadsförfattare i Stockholm به سوئد آمدند یعنی بورسیه ای دریافت کردند که به نویسندگانی که در کشور خودشان تحت تعقیب یا آزار قرار می گیرند تعلق می گیرد. این بورسیه نیز – چنانکه در اینجا قابل مشاهده است – بدون درخواست ایشان و با پیشنهاد جمعی از اعضای انجمن پن سوئد از جمله خبرنگار معروف آقای آرنه روت Arne Ruth به ایشان داده شد. طی چند سال اخیر چندین نویسنده ی ایرانی با بورس های مشابه در شهرهای مختلف اسکاندیناوی من جمله سوئد اسکان داده شده اند و هیچکدام از آنها ادعا نکرده اند که این بورسیه یک جایزه است. پس بورسیه ی خانم هوله به هیچ عنوان آن بورسیه ای نیست که به خانم آزیتا قهرمان داده شده و یک بورسیه ی کاملا متفاوت با نامی دیگر است و تنها وجه اشتراکشان با هم این است که هر دو توسط انجمن پن داده می شوند. و البته این مساله را قطعا آقای سهراب رحیمی بعنوان عضو انجمن قلم پن بهتر از هر کس دیگری می دانند. نکته ی سوم اینکه من ارتباط دوستانه ای با خانم هوله دارم و به یاد نمی آورم هرگز به ایشان فحاشی کرده باشم. متاسفم که بدون هیچ سند و مدرکی به من تهمت می زنید. اینجا سوئد است و حتما می دانید که تهمت پراکنی عملی قابل پیگرد قانونی ست.
به خانم قهرمان بابت دریافت این بورسیه تبریک می گویم و برایشان آرزوی موفقیت‌های بیشتر دارم.
به امید برقراری آرامش و راستی
Advertisements
این نوشته در جوابیه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

2 پاسخ برای جواب من به نامه پراکنی سهراب رحیمی

  1. طرف شما که مرده .. خبر را به روز کنید .. که شب گذشته است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s